Zapalenie spojówki w pigułce

Spojówka to błona, która pokrywa wewnętrzną stronę powieki i łączy się gałką oczną. Jej funkcją jest ochrona oka. Powszechną przypadłością jest zapalenie spojówki objawiającą się łzawieniem, zaczerwienieniem, pieczeniem, uczuciem piasku pod powiekami. Niekiedy pojawiają się objawy niezwiązane bezpośrednio z oczami, np. katar, kaszel, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie ucha lub gardła. W zależności od przyczyn wyróżnia się kilka rodzajów zapalenia spojówek.

Rodzaje zapalenia spojówek

  • wirusowe – zazwyczaj pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Charakteryzuje się swędzeniem i uczuciem piasku pod powiekami. Może także pojawić się surowicza wydzielina oraz obrzęk spojówki. Początkowo obejmuje jedno oko, ale po jakimś czasie przenosi się także na drugie. Nieleczone atakuje także rogówkę, a wówczas pojawiają się dodatkowe objawy – światłowstręt, silny ból oraz powiększenie węzłów chłonnych.
  • bakteryjne – bakterie są najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek. Ten typ zapalenia objawia się ropną wydzieliną oraz opuchlizną spojówek, a niekiedy nawet całych powiek. W przypadku trudnych do wyleczenia infekcji lekarz zleca wykonanie posiewu w celu określenia, jakie bakterie powodują ów problem.
  • grzybicze – występuje nieczęsto, zazwyczaj jest skutkiem powikłań po antybiotykoterapii. Tego typu zapalenie spojówki objawia się występowaniem białych złogów w kącikach oczu.
  • alergiczne – pojawia się o okresie pylenia roślin. Może być także powodowane przez środki chemiczne. Często współistnieje z katarem siennym. Leczenie polega na przyjmowaniu środków przeciwhistaminowych.

Leczenie zapalenia spojówek

Zazwyczaj zapalenie spojówek ustępuje samoistnie. Pomocne w łagodzeniu objawów mogą być nawilżające krople do oczu bez konserwantów i zimne okłady. Przed każdą czynnością związaną z pielęgnacją chorych oczu należy zadbać o higienę rąk i chwilowo zrezygnować z noszenia soczewek. Jeżeli objawy nie ustąpią po kilku dniach należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który w zależności od przyczyny przepisze receptę na antybiotyki lub leki przeciwalergiczne.

Kiedy do okulisty

Konsultacja okulistyczna w większości przypadków nie jest konieczna. Istnieją jednak przypadki, kiedy wizyta u tego specjalisty staje się niezbędna. Należy to zrobić, gdy – mimo leczenia zapalenia spojówek – w ciągu 2-3 dni nie ma poprawy. Zwłaszcza, gdy pojawia się ból głowy, zmiana kształtu źrenic, światłowstręt, brak reakcji źrenicy na światło.

źródło:https://podyplomie.pl/okulistyka/27463,zapalenie-spojowek

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/oczy/zapalenie-spojowek-objawy-i-leczenie-aa-mBrs-uYiR-kXKb.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *